Każdy pies ma inny charakter. Jedne są pewne siebie, a inne lękliwe. Często nie mamy na to wpływu, zwłaszcza kiedy adoptujemy psa. Jednak równie często przez błędy wychowawcze w młodości pies staje się lękliwy. To z kolei nie tylko zwiększa odczuwany przez niego stres, ale również może być przyczyną agresji. Sytuacji stresowych nie zawsze możemy unikać, dlatego warto wiedzieć jak radzić sobie z lękliwym psem.
Jak zadbać o lękliwego psa?
Spacery z lękliwym psem nie są przyjemnością, gdyż pies wszystkiego się boi, i jak najszybciej będzie chciał wrócić do domu. Pracę nad lękliwym psem zaczynamy w domu. Warto zacząć od nauki wykonywania podstawowych komend takich jak siad, leżeć, zostań, daj łapkę czy do mnie. Powinniśmy także poświęcać czas na zabawę z psem. Częstym błędem właścicieli czworonogów jest nie głaskanie zalęknionego psa, gdyż może to spotęgować uczucie lęku. Według tej teorii głaskając psa nagradzamy go za to, że się boi. To mit, z którym możemy się spotkać między innymi w internecie. Dlatego tak ważne jest weryfikowanie informacji na dany temat. Kiedy pies jest zalękniony powinniśmy go pogłaskać. Pozwoli to mu się wyciszyć. Dotyczy to zarówno sytuacji w domu, jak i w czasie spacerów. Głaskając psa w trudnej dla niego sytuacji dajemy do zrozumienia, że ma w nas oparcie. Dzięki temu będzie mniej bał się w naszej obecności.
W czasie spacerów zwróćmy uwagę na zachowanie psa. Nasz pupil da nam znać kiedy coś go zaniepokoi. Może to być np. zatrzymanie się, piszczenie, warczenie czy wchodzenie nam pod nogi. Często także pies może uciekać w przeciwnym kierunku kiedy zbliża się zagrożenie. Zagrożeniem tym może być inny pies bądź człowiek. W tej sytuacji najlepiej odsunąć się na bok tak, żeby nasze ciało oddzielało psa od zagrożenia. Możemy także odwrócić uwagę psa przy pomocy smakołyków. Możemy je rozrzucić w trawie bądź wydać psu komendę i nagrodzić go za jej wykonanie. W ten sposób uczymy psa zajmowania się sobą i niezwracania uwagi na innych. Dzięki temu z czasem pies przestanie odbierać psy bądź ludzi jako zagrożenie.
Koniec roku to stresujący czas dla naszych czworonożnych przyjaciół. Sylwester to dzień, w którym wiele osób hucznie wita nowy rok. Jednak wystrzały petard zaczynają się już na kilka dni przed zakończeniem roku, a także występują przez kilka dni w nowym roku. Jeśli nasz pies bardzo boi się wystrzałów petard, to warto rozważyć stosowanie leków uspokajających. Jednak musimy to skonsultować z weterynarzem, który dobierze odpowiednie leki. W ten sposób zaoszczędzimy naszemu pupilowi nadmiernego stresu. Dobrym pomysłem jest także wyjechanie na wieś np. do rodziny. Na wsiach bądź w małych miastach sylwester przebiega ciszej niż w dużym mieście. Warto kupić zabawki na przysmaki. Zabawa nimi pozwoli psu rozładować napięcie, a także odciągnie jego uwagę od wystrzałów. Najgorsze w sylwestra są spacery. Rano bądź w ciągu dnia jest w miarę spokojnie. Jednak na wieczorny spacer warto udać się nieco wcześniej.
Niestety częsty przypadek. Mojemu psy zdarza się, że nadjeżdżający samochód, albo rower sprawia u niego lęk i zaczyna szczekać.